There are some red and green beads in a container. If 75 more green beads are put into the container, the percentage of red beads will decrease from 30% to 20%. How many red beads are in the container?
Solution
12 units ----- 7 units + 75
5 units ----- 75
1 unit ----- 75 divided by 5 = 15
Red at first
3 units ----- 3 x 15 = 45
Answer: 45 red beads
Wednesday, September 16, 2009
Raffles Girls Pri Sch 2007 PSLE Math Prelim Q43
Tuesday, September 15, 2009
Raffles Girls Pri Sch 2007 PSLE Math Prelim Q41
Jane started driving at 9.30 am from Town A to Town B. At 11.30 am, Jane had covered only 2/5 of the distance. She had to cover another 144 km before she reached Town B.
(a) What was the distance between Town A and Town B?
(b) If Jane were to travel at an average speed of 72km/h after 11.30 am, at what time would she reach Town B?
(Express your answer using the 24-hour clock)
Solution
(a)
3 units ----- 144 km
1 unit ----- 144 km divided by 3 = 48 km
5 units ----- 5 x 48 km = 240 km
Answer: 240 km
(b)
Time = 144km divided by 72 km/h = 2 h
2 hours after 11.30 am is 1.30 pm or 1330 h.
Answer: 1330 h
Monday, September 14, 2009
Raffles Girls Pri Sch 2007 PSLE Math Prelim Q40
A rectangular tank with 5 identical solid metal cubes was filled to the brim with water. Water was drained out of the tank through a tap at a rate of 2 litres per minute. It took 18 minutes for the water level to drop to the height of the metal cubes. Find the volume of the 5 metal cubes.
Solution
Volume of whole tank
60 cm x 20 cm x 40 cm = 48 000 cubic cm or 48 litres
1 min ----- 2 litres
18 min ----- 2 litres x 18 = 36 litres
Volume of tank filled with water + volume of cubes after 18 min
48 litres – 36 litres = 12 litres or 12 000 cm
Height of cubes is therefore,
Height ------ Volume divided by base area
= 12 000 cubic cm divided by (60 cm x 20 cm) = 10 cm
Height of cube ------ 10 cm
Volume of 1 cube ----- 10 cm x 10 cm x 10 cm = 1000 cubic cm
Volume of 5 cubes ----- 1000 cubic cm x 5 = 5000 cubic cm
Answer: 5000 cubic cm
Wednesday, September 09, 2009
Anglo Chinese School 2007 PSLE Math Prelim Q48
Mr Goh was travelling from Town X to Town Y. After completing 2/7 of the journey, he passed by Mr Lee travelling the same direction. Mr Lee was travelling at an average speed of 60 km/h. Mr Goh reached his destination 3 hours later, while Mr Lee was still 45 km away from Town Y.
(a)Find the distance between the two towns.
(b)If Mr Lee left Town x at 11.30 am, what time would he arrive at Town Y?
Solution
(a)
(Goh) 5/7 of journey ----- 225 km
1/7 of journey ----- 225 km 5 = 45 km
(Whole journey) 7/7 ----- 45 km x 7 = 315 km
Answer: 315 km
(b)
Lee’s time ----- distance divided by speed
315 km divided by 60 km/h
= 5.25 hours or 5 hours 15 min
Since Lee left at 11.30 am, he would arrive at 4.45 pm.
Answer: 4.45 pm
Tuesday, September 08, 2009
Anglo Chinese School 2007 PSLE Math Prelim Q47
In an auditorium, the ratio of the number of competitors to the number of non-competitors is 8:5. The ratio of the number of male competitors to the number of female competitors is 7:4. Given that 3/5 of the non-competitors are males and there are 32 female competitors, how many males and females are there in the auditorium?
Solution
Males ----- 56 + 33 = 89
Females ----- 32 + 22 = 54
Answer: 89 males, 54 females
Anglo Chinese School 2007 PSLE Math Prelim Q46
A rectangular container measuring 45 cm by 10 cm by 20 cm is empty at first. Water flows from Tap X at a rate of 1.3 litres per minute and from Tap Y at a rate of 1.2 litres per minute. How long does it take to completely fill up the container if both taps are turned on at the same time? Give your answer in minutes and seconds.
Solution
Volume of tank ----- 45 cm x 10 cm x 20 cm
= 9000 square cm or 9 litres
1 min ----- 1.3 litres/min + 1.2 litres/min = 2.5 litres/min
9 litres divided 2.5 litres/min = 3.6 min or 3 min 36 seconds
Answer: 3 min 36 seconds
Monday, September 07, 2009
Anglo Chinese School 2007 PSLE Math Prelim Q45
The figure is made up of three circles and two semi-circles. O is the center of the circle. AB is 42 cm. Find the total area of the shaded part. 

Area of 1 square ----- (10.5 x 10.5)square cm = 110.25 square cm
Area of 2 squares ----- 2 x 110.5 square cm = 220.5 square cm
Area of shaded area is ---- Area of whole figure – area of 1 small circle – area of 4 small quadrants – area of 2 squares
(1386 - 346.5 - 346.5 - 220.5) square cm = 472.5 square cm
Answer: 472.5 square cm
Sunday, September 06, 2009
Anglo Chinese School 2007 PSLE Math Prelim Q44
Marvin bought a box of fruits. 30% of the fruits are apples and the rest are oranges. He realized that half of the apples were rotten and threw them away. He then bought some oranges and the number of oranges increased by 40%. After that, he found that there were 52 more fruits in the box. How many fruits were there in the box at first?
Solution
At first
Apples ----- 30%
Oranges ----- 70%
Threw half apples away, bought 40% more oranges,
Apples ----- 1/2 x 30% = 15%
Oranges ----- 70% + (40/100 x 70%) = 98%
Total ----- 15% + 98% = 113%
113% - 100% = 13% (increase in number of fruits)
13% ----- 52 fruits
1 % ----- 52% divided by 13 = 4
Number of fruits at first,
100% ----- 4 x 100 = 400
Answer: 400 fruits
Anglo Chinese School 2007 PSLE Math Prelim Q43
Derrick had 2/3 as many stickers as Benedict. After Derrick bought another 8 stickers and Benedict lost 5 stickers, Derrick now has 4/5 as many stickers as Benedict. Find the number of stickers Derrick and Benedict had at first.
Solution
(Derrick after)
4 parts ----- 2 units + 8
2 parts ----- 1 unit + 4
2 parts ----- 1 part + 13 + 4
2 parts – 1 part ----- 17
1 part ----- 17
1 unit – 13 ----- 17
1 unit ----- 17 + 13 = 30
5 units ----- 30 x 5 = 150
Answer: 150 stickers
Anglo Chinese School 2007 PSLE Math Prelim Q41
Alex has $1.50 more money than Betty and three times as much money as Colin. The 3 of them have $9.70 altogether. How much does Colin have?
Solution
7 units - $1.50 ----- $9.70
7 units ----- $9.70 + $1.50 = $11.20
1 unit ----- $11.20 divided by 7 = $1.60
Answer: $1.60